Skuteczna impregnacja ogrodzenia – co warto wiedzieć?

Decyzja budowy ogrodzenia betonowego to przede wszystkim inwestycja na lata. Prawidłowo zbudowane i pielęgnowane ogrodzenia będzie grodzić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. Istotnym więc jest dokonanie właściwego wyboru producenta, z którego oferty będziemy korzystać, jak również stosować się do wskazówek dotyczących zachowania formy i wyglądu ogrodzenia przez całą jego żywotność. W ofercie Konekt Ogrodzenia dostępne są nie tylko trwałe elementy betonowe, ale również preparaty służące do jego impregnacji oraz czyszczenia.

Decyzja budowy ogrodzenia betonowego to przede wszystkim inwestycja na lata. Prawidłowo zbudowane i pielęgnowane ogrodzenia będzie grodzić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. Istotnym więc jest dokonanie właściwego wyboru producenta, z którego oferty będziemy korzystać, jak również stosować się do wskazówek dotyczących zachowania formy i wyglądu ogrodzenia przez całą jego żywotność. W ofercie Konekt Ogrodzenia dostępne są nie tylko trwałe elementy betonowe, ale również preparaty służące do jego impregnacji oraz czyszczenia.

IMPREGNATY KOLORYZUJĄCE DO BETONU

Gotowe do użytku pigmentowane preparaty służące do impregnacji materiałów budowlanych tj. ogrodzenia betonowe, galanteria betonowa, kostka brukowa.

Preparat naniesiony na powierzchnię materiału wsiąka w głąb, tworząc film przywierający do materiału. Po wyschnięciu impregnatu, powierzchnie są wzmocnione, odporne na działanie wody, co czyni materiał mało wrażliwym na działanie niskich temperatur.


Czym będzie charakteryzowało się ogrodzenie zaimpregnowane impregnatem koloryzującym?

  • zniwelowanie przebarwień do zera,
  • nadanie koloru zgodnego z oczekiwaniem klienta,
  • brak zmiany koloru pod wpływem opadów,
  • równomierne i szybkie wysychanie powierzchni.

PREPARAT IMPREGNUJĄCY DO BETONU – UNIWERSALNY

Uniwersalny środek impregnujący jest preparatem do wewnętrznej i zewnętrznej impregnacji chłonnych i porowatych materiałów budowlanych.

Dodatkowo nie powoduje zmiany koloru na powierzchni. Zaimpregnowana powierzchnia nie wchłania i nie przepuszcza wody. Z powodzeniem można zabezpieczyć nim malowane powierzchnie ścian w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia.

Czym będzie charakteryzowało się ogrodzenie zaimpregnowane impregnatem uniwersalnym?

  • widoczne nasycenie koloru,
  • brak zmiany koloru pod wpływem opadów
  • równomierne i szybkie wysychanie powierzchni,
  • zabezpieczenie powierzchni przed działaniem światła UV

Najczęściej pojawiające się pytania

1.Czy po użyciu preparatu czyszczącego muszę obowiązkowo zaimpregnować ogrodzenie impregnatem koloryzującym lub uniwersalnym?

Preparat czyszczący jest na tyle silną chemią, że może spowodować odbarwienie się powierzchni oraz odsłonięcie się kruszywa, a w przypadku nadmiernego użycia preparatu czyszczona powierzchnia znacząco się odbarwi. Taki pustak należy poddać impregnacji odpowiednim preparatem. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności. Impregnat konserwujący nie może być też nakładany bezpośrednio po czyszczeniu. Należy odczekać aż powierzchnia całkowicie wyschnie.

2. Czy wystarczy, że raz zaimpregnuje ogrodzenie czy muszę to robić regularnie, rok do roku?

Dla zachowania jak najwyższej jakości kolorystycznej należy stosować preparat przynajmniej raz na dwa lata.

3. Jak nakładać impregnaty koloryzujące i impregnat uniwersalny?

Przede wszystkim należy się pozytywnie nastawić do efektu. Pierwsza warstwa w przypadku impregnatu koloryzującego może nie dać satysfakcji z pracy. Natomiast przy nałożeniu drugiej warstwy efekt jest znaczący. Wszystkie przebarwienia pozostają zakryte a bloczek dalej ma zachowaną strukturę betonu. Technicznie natomiast należy zapatrzeć się w wałek z krótkiego włosia, najlepiej wełny. Najbardziej praktyczny sprawdzi się ten o szerokości 18 cm, do tego dobrać odpowiednio szerokie korytko, a do pomalowania szczelin i trudno dostępnych miejsc warto mieć mały pędzel. W celu rozmieszania barwnika osadzonego na dnie impregnatu konieczne jest użycie mieszadła. Preparat najlepiej przelać z opakowania producenta do większego pojemnika np. wiadra. Po dokładnym wymieszaniu impregnatu preparat jest gotowy do nałożenia. Oczywiście należy pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni folią. Impregnat jest na tyle wodnisty, że przy nakładaniu może zachlapać otoczenie.

4. Po jakim czasie od budowy ogrodzenia można je zaimpregnować?

Impregnację należy zaplanować minimum miesiąc po zakończeniu prac związanych z postawieniem ogrodzenia. Jeżeli ogrodzenie stawiamy jesienią impregnację można zaplanować na wiosnę w przyszłym roku.

5. W jakich warunkach atmosferycznych najlepiej impregnować ogrodzenie?

Przy impregnacji należy pamiętać o temperaturze otoczenia. Jest to bardzo istotne dla właściwości preparatu. W przypadku zbyt niskiej temperatury lub zbyt wysokiej impregnat może stracić część swojej właściwości. Istotne jest nakładanie preparatu na powierzchnie, która ma neutralną temperaturę otoczenia. Odradza się stosowania impregnatu na nagrzany beton. Zatem przed impregnacją zweryfikujmy o jakiej porze na ogrodzenie będzie nasłonecznione. Malowanie najlepiej zaplanować w godzinach porannych lub po zachodzie słońca.

#budujzkonekt

Sprawdź również...

Chemia Konekt Ogrodzenia 1
15 stycznia 2024

Wykwity na ogrodzeniu – czym są? oraz najczęściej pojawiające się pytania

Wykwity powstają pod wpływem rozpuszczania się w wodzie wodorotlenku wapnia zawartego w betonie. W reakcji z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu powstaje węglan wapnia, który charakteryzuje się białym nalotem na betonowych elementach. Wykwit wapienny jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w trakcie dojrzewania betonu.

3 lipca 2023

5 powodów, dla których warto wybrać ogrodzenie betonowe

Na rynku dostępna jest mnogość rozwiązań dotyczących budowy ogrodzenia. Zarówno ilość materiałów, jak również sposobów budowy jest imponująca i niekiedy ciężko jest podjąć decyzję. Jednym z dostępnych na rynku materiałów jest beton – dlaczego warto wybrać ogrodzenie właśnie z betonu? Poniżej odpowiedź na to pytanie.