Strefy przemarzania gruntu

Polska jest podzielona na cztery strefy przemarzania gruntu. Leżymy w strefie klimatycznej ciepłej umiarkowanej przejściowej, więc każdej zimy występować mogą duże mrozy. Jeśli mrozy trwają długo i są silne, grunt może przemarznąć na dużej głębokości.

Polska jest podzielona na cztery strefy przemarzania gruntu. Leżymy w strefie klimatycznej ciepłej umiarkowanej przejściowej, więc każdej zimy występować mogą duże mrozy. Jeśli mrozy trwają długo i są silne, grunt może przemarznąć na dużej głębokości.

Zdecydowana większość naszego kraju mieści się w strefie II, gdzie grunt zamarza na głębokości 1,0m. Nieco cieplej jest na zachodzie kraju, gdzie mróz dosięga jedynie 0,8m.

Na północnym-wschodzie oraz w terenach górskich jest najzimniej i grunt zamarza na głębokość 1,4m.

Dlaczego powinniśmy wiedzieć w której strefie się znajdujemy? Od tego zależy na jakiej głębokości powinniśmy usadowić fundamenty pod nasze ogrodzenie. Jeżeli będą one zbyt płytkie, mróz może spowodować wysadziny gruntu co w rezultacie zniszczy naszą budowle, powstaną pęknięcia, nierówności – stanie się ona mniej atrakcyjna i mniej użyteczna.

Fundament ogrodzenia powinien być usadowiony poniżej strefy przemarzania, w każdym miejscu na jednakowej głębokości, jeżeli jednak mamy do czynienia z pofałdowanym terenem, fundament należy wykonać metodą schodkową. Aby zapewnić konstrukcji ochronę przed wilgocią podciąganą z gruntu warto zadbać o izolację poziomą z masy bitumicznej lub papy. Nie można również zapomnieć o wykonaniu szczelin dylatacyjnych, które dodatkowo ochronią naszą budowlę przed nagłymi zmianami temperatury, nierównomiernym nasłonecznieniem czy nieregularnym osiadaniem fundamentów.

Sprawdź również...

Konekt Ogrodzenia HVIT Zaimpregnowany
22 stycznia 2024

Skuteczna impregnacja ogrodzenia – co warto wiedzieć?

Decyzja budowy ogrodzenia betonowego to przede wszystkim inwestycja na lata. Prawidłowo zbudowane i pielęgnowane ogrodzenia będzie grodzić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. Istotnym więc jest dokonanie właściwego wyboru producenta, z którego oferty będziemy korzystać, jak również stosować się do wskazówek dotyczących zachowania formy i wyglądu ogrodzenia przez całą jego żywotność. W ofercie Konekt Ogrodzenia dostępne są nie tylko trwałe elementy betonowe, ale również preparaty służące do jego impregnacji oraz czyszczenia.

Chemia Konekt Ogrodzenia 1
15 stycznia 2024

Wykwity na ogrodzeniu – czym są? oraz najczęściej pojawiające się pytania

Wykwity powstają pod wpływem rozpuszczania się w wodzie wodorotlenku wapnia zawartego w betonie. W reakcji z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu powstaje węglan wapnia, który charakteryzuje się białym nalotem na betonowych elementach. Wykwit wapienny jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w trakcie dojrzewania betonu.