Wszystko co musisz wiedzieć o wykwitach wapiennych

Czym są wykwity wapniowe? Charakteryzują się białymi plamami, zaciekami na powierzchniach betonowych, kamiennych oraz ceramicznych. Powstają w wyniku połączenia się wody z wodorotlenkiem wapnia występującym między innymi w betonie.

Czym są wykwity wapiennych? Charakteryzują się białymi plamami, zaciekami na powierzchniach betonowych, kamiennych oraz ceramicznych. Powstają w wyniku połączenia się wody z wodorotlenkiem wapnia występującym między innymi w betonie.

Jest to zjawisko naturalne i w głównej mierze zależy od warunków atmosferycznych, jednak można jemu zapobiec. Dobrą wiadomością jest to, że wykwity w żadnym stopniu nie wpływają na trwałość konstrukcji czy jej właściwości techniczne, jedynie co pogarszają to estetykę wyglądu.

Żeby wykwit miał szansę się pojawić muszą być spełnione pewne warunki, przede wszystkim materiał musi zawierać sole rozpuszczalne w wodzie, do niego musi przeniknąć woda aby sole się rozpuściły i musi nastąpić transport wody na powierzchnię muru. Bez przynajmniej jednego spełnionego warunku wykwit nie wystąpi. Jak zatem zapobiec temu procesowi? Nie mamy wpływu na występowanie opadów i wilgoci. Możemy natomiast ograniczyć dostęp wilgoci do naszej konstrukcji. 

Na wstępie musimy ściśle stosować się do instrukcji przygotowywania zaprawy, nie możemy użyć za dużo wody, gdyż może ona powodować zwiększoną produkcję węglanu wapnia, który sprzyja transportowi soli na powierzchnię muru. Przed rozpoczęciem budowy należy ograniczyć kontakt elementów ogrodzeniowych z gruntem, gdyż może wówczas dochodzić do transportu soli bezpośrednio z gruntu. W trakcie budowy ogrodzenia należy chronić budowlę przed opadami i wilgocią najlepiej swobodnie zwisającą folią tak aby zapewnić odpowiedni dostęp powietrza. Bardzo ważną rolę pełni również izolacja przeciwwilgociowa stosowana we właściwych miejscach. Aby jak najlepiej uchronić naszą konstrukcję przed dostępem do wody powinniśmy również zadbać o szczelne wypełnienie pomiędzy przerwami w ogrodzeniu. Po zakończeniu budowy warto pomyśleć o zastosowaniu hydrofobizacji, która jest najskuteczniejsza w zapobieganiu wykwitów wapniowych.

Warto zawczasu zadbać o ochronę naszego ogrodzenia przed wykwitami, gdyż ich usuwanie bywa uciążliwe. Co jeśli nie udało nam się ochronić ogrodzenia przed wykwitami? Jeśli pojawiły się do roku od zakończenia budowy należy przeczekać, gdyż najprawdopodobniej same znikną – związane jest to z odprowadzaniem wody z procesów mokrych. Jeżeli natomiast ukazały się w późniejszym okresie, to bardzo możliwe, że związane są z wilgotnością atmosferyczną, pojawiają się w okolicach jesieni lub wiosny a po jakimś czasie również zanikają. W przypadku gdy nie chcemy czekać, aż plamy same znikną możemy sami zabrać się do ich usunięcia. Odpowiednim narzędziem do usuwania wykwitów jest tzw. szczotka ryżowa, z twardym włosiem, ale nie powodująca rys na elementach. Szczotkowanie należy przeprowadzić możliwie na sucho, ścierając z powierzchni wapniowy osad. Na mokro możemy szczotkować tylko resztki zacieków, te które zostały po szczotkowaniu na sucho. Nie należy od razu usuwać plam na mokro, gdyż możemy tylko pogorszyć sprawę  – poprzez dostanie się do murku większej ilości wody wykwity mogą podwoić swoją siłę. Po takim zabiegu ogrodzenie powinno wyglądać jak nowe – jeśli jednak nie udało się nam poradzić z osadem, możemy mieć do czynienia z wykwitem węglanu wapniowego. W takim przypadku musimy się uzbroić w preparaty czyszczące tego rodzaju zabrudzenia. Takie środki warto stosować w rozcieńczonej wersji i koniecznie przed użyciem na całej powierzchni przeprowadzić test na niewielkim obszarze w celu sprawdzenia, czy nie zachodzą zmiany w kolorze elementu.

Sprawdź również...

Konekt Ogrodzenia HVIT Zaimpregnowany
22 stycznia 2024

Skuteczna impregnacja ogrodzenia – co warto wiedzieć?

Decyzja budowy ogrodzenia betonowego to przede wszystkim inwestycja na lata. Prawidłowo zbudowane i pielęgnowane ogrodzenia będzie grodzić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. Istotnym więc jest dokonanie właściwego wyboru producenta, z którego oferty będziemy korzystać, jak również stosować się do wskazówek dotyczących zachowania formy i wyglądu ogrodzenia przez całą jego żywotność. W ofercie Konekt Ogrodzenia dostępne są nie tylko trwałe elementy betonowe, ale również preparaty służące do jego impregnacji oraz czyszczenia.

Chemia Konekt Ogrodzenia 1
15 stycznia 2024

Wykwity na ogrodzeniu – czym są? oraz najczęściej pojawiające się pytania

Wykwity powstają pod wpływem rozpuszczania się w wodzie wodorotlenku wapnia zawartego w betonie. W reakcji z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu powstaje węglan wapnia, który charakteryzuje się białym nalotem na betonowych elementach. Wykwit wapienny jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w trakcie dojrzewania betonu.