Wykwity na ogrodzeniu – czym są? oraz najczęściej pojawiające się pytania

Wykwity powstają pod wpływem rozpuszczania się w wodzie wodorotlenku wapnia zawartego w betonie. W reakcji z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu powstaje węglan wapnia, który charakteryzuje się białym nalotem na betonowych elementach. Wykwit wapienny jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w trakcie dojrzewania betonu.

Wykwity powstają pod wpływem rozpuszczania się w wodzie wodorotlenku wapnia zawartego w betonie. W reakcji z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu powstaje węglan wapnia, który charakteryzuje się białym nalotem na betonowych elementach. Wykwit wapienny jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w trakcie dojrzewania betonu.

W ofercie Konekt Ogrodzenia dostępny jest Preparat czyszczący, który skutecznie usuwa wykwity i naloty. Dedykowany produktom Konekt, zalecany do oczyszczania powierzchni betonowych przed impregnacją lub malowaniem.


Skutecznie usuwa wykwity węglanowe w postaci białych plam i nacieków, powstające najczęściej na materiałach typu betonowa kostka brukowa, cegła klinkierowa czy modułowe ogrodzenia betonowe.


Jakie są najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wykwitów? Zachęcamy do zapoznania się:

Czy po użyciu preparatu czyszczącego muszę obowiązkowo zaimpregnować ogrodzenie impregnatem koloryzującym lub uniwersalnym?
Preparat czyszczący jest na tyle silną chemią, że może spowodować odbarwienie się powierzchni oraz odsłonięcie się kruszywa, a w przypadku nadmiernego użycia preparatu czyszczona powierzchnia znacząco się odbarwi. Taki pustak należy poddać impregnacji odpowiednim preparatem. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności. Impregnat konserwujący nie może być też nakładany bezpośrednio po czyszczeniu. Należy odczekać aż powierzchnia całkowicie wyschnie.

Jak nakładać preparat do usuwania wykwitów? Jakie narzędzia są niezbędne?
Preparat do wykwitów jest silnie żrący. Zaleca się szczególną ostrożność przy nakładaniu preparatu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o swoje zdrowie i nabyć odzież roboczą taką jak rękawice gumowe, okulary ochronne i maseczkę ochronną. Preparat nakładamy punktowo w miejsce występowania wykwitu ruchem okrężnym, wcierając preparat w wykwit. Zaleca się użycie na początku mniejszej ilości środka a w razie potrzeby powtórzenie operacji.

Czy preparat na wykwity stosuje się tylko miejscowo, czy na cały mur ogrodzenia?
Preparat na wykwity stosuje się w miejscu występowania wykwitu. Nie należy używać środka na całą powierzchnie.

W jakich warunkach atmosferycznych najlepiej czyścić ogrodzenie z wykwitów?
Malowanie najlepiej zaplanować w godzinach porannych lub po zachodzie słońca. Istotne jest nakładanie preparatu na powierzchnie, która ma neutralną temperaturę otoczenia. Odradza się stosowania impregnatu na nagrzany beton.

Jaka jest wydajność środka czyszczącego w przeliczeniu na m² murku z bloczków?
Nie da się tego oszacować na podstawie etykiety. Zależne jest to pewnie od stopnia występowania wykwitu. Wykwit może być punktowy bądź całościowy. Może też być głęboki lub powierzchniowy. Zużycie jest tutaj kwestią bardzo indywidualną.

#budujzkonekt

Sprawdź również...

Konekt Ogrodzenia HVIT Zaimpregnowany
22 stycznia 2024

Skuteczna impregnacja ogrodzenia – co warto wiedzieć?

Decyzja budowy ogrodzenia betonowego to przede wszystkim inwestycja na lata. Prawidłowo zbudowane i pielęgnowane ogrodzenia będzie grodzić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. Istotnym więc jest dokonanie właściwego wyboru producenta, z którego oferty będziemy korzystać, jak również stosować się do wskazówek dotyczących zachowania formy i wyglądu ogrodzenia przez całą jego żywotność. W ofercie Konekt Ogrodzenia dostępne są nie tylko trwałe elementy betonowe, ale również preparaty służące do jego impregnacji oraz czyszczenia.

3 lipca 2023

5 powodów, dla których warto wybrać ogrodzenie betonowe

Na rynku dostępna jest mnogość rozwiązań dotyczących budowy ogrodzenia. Zarówno ilość materiałów, jak również sposobów budowy jest imponująca i niekiedy ciężko jest podjąć decyzję. Jednym z dostępnych na rynku materiałów jest beton – dlaczego warto wybrać ogrodzenie właśnie z betonu? Poniżej odpowiedź na to pytanie.