Jak prawidłowo przechowywać materiały ogrodzeniowe

Aby nasze ogrodzenie przez długie lata spełniało swoją funkcję i nie powodowało niepotrzebnych problemów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad zarówno przy jego transporcie jak i przechowywaniu. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia struktury materiału czy jego deformacji.

Aby nasze ogrodzenie przez długie lata spełniało swoją funkcję i nie powodowało niepotrzebnych problemów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad zarówno przy jego transporcie jak i przechowywaniu. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia struktury materiału czy jego deformacji.

Przechowywanie materiałów sypkich, takich jak cement, powinno się odbywać w suchych i zamkniętych pomieszczeniach. Możemy układać je krzyżowo w stosach do maksymalnie dziesięciu warstw. Jeśli przechowujemy cement zimą, należy zadbać o odpowiednią odległość od ściany i gruntu, tj. odpowiednio 15 i 20 cm. Aby zachować odległość od gruntu możemy wykorzystać do składowania drewniane palety.

Materiały izolacyjne takie jak wełna mineralna czy inne wyroby z wełny składuje się w zamkniętym magazynie z zapewnioną wentylacją. Rolki i płyty powinny być układane warstwami do maksymalnej wysokości trzech metrów aby zapobiec niesprzyjającym wgnieceniom.

Murki i daszki betonowe – jeśli jeszcze nie wypakowaliśmy ich z palet, to w takiej formie je zostawmy. Nie rozrywajmy folii przed przystąpieniem do prac budowlanych. Zapobiega ona dostawaniu się do murków wilgoci. Jeżeli jednak zdążyliśmy już rozpakować bloczki i usunęliśmy folię, powinniśmy zadbać o ponowne zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami i wilgocią. Należy zapewnić elementom izolację od podłoża. Ustawienie ich na wzniesieniu lub paletach umożliwi cyrkulację powietrza i powstrzyma przed podciąganiem wody z gruntu. Elementy ogrodzeniowe powinno składować się na płaskiej powierzchni w zadaszonym i osłoniętym przed zacinającymi opadami miejscu. Jeśli nie możemy zapewnić im zadaszenia należy szczelnie obłożyć je papą lub folią. 

Sposób przechowywania wszelkich materiałów budowlanych jak również chemicznych jest dokładnie opisany w Polskich Normach. Należy pamiętać aby zabezpieczyć podłoże przed kwasami, korozją i materiałami łatwopalnymi. Nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych w pobliżu chemii budowlanej. Warto zadbać o osobne pomieszczenie do ich składowania.

Przechowywanie materiałów ogrodzeniowych ma bardzo duże znaczenie przy późniejszym ich eksploatowaniu, warto zatem zadbać o  ich należyte składowanie i zabezpieczenie przed destruktywną wilgocią.

Sprawdź również...

Konekt Ogrodzenia HVIT Zaimpregnowany
22 stycznia 2024

Skuteczna impregnacja ogrodzenia – co warto wiedzieć?

Decyzja budowy ogrodzenia betonowego to przede wszystkim inwestycja na lata. Prawidłowo zbudowane i pielęgnowane ogrodzenia będzie grodzić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. Istotnym więc jest dokonanie właściwego wyboru producenta, z którego oferty będziemy korzystać, jak również stosować się do wskazówek dotyczących zachowania formy i wyglądu ogrodzenia przez całą jego żywotność. W ofercie Konekt Ogrodzenia dostępne są nie tylko trwałe elementy betonowe, ale również preparaty służące do jego impregnacji oraz czyszczenia.

Chemia Konekt Ogrodzenia 1
15 stycznia 2024

Wykwity na ogrodzeniu – czym są? oraz najczęściej pojawiające się pytania

Wykwity powstają pod wpływem rozpuszczania się w wodzie wodorotlenku wapnia zawartego w betonie. W reakcji z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu powstaje węglan wapnia, który charakteryzuje się białym nalotem na betonowych elementach. Wykwit wapienny jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym z procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w trakcie dojrzewania betonu.