Jak prawidłowo przechowywać materiały ogrodzeniowe

Aby nasze ogrodzenie przez długie lata spełniało swoją funkcję i nie powodowało niepotrzebnych problemów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad zarówno przy jego transporcie jak i przechowywaniu. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia struktury materiału czy jego deformacji.

Aby nasze ogrodzenie przez długie lata spełniało swoją funkcję i nie powodowało niepotrzebnych problemów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad zarówno przy jego transporcie jak i przechowywaniu. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia struktury materiału czy jego deformacji.

Przechowywanie materiałów sypkich, takich jak cement, powinno się odbywać w suchych i zamkniętych pomieszczeniach. Możemy układać je krzyżowo w stosach do maksymalnie dziesięciu warstw. Jeśli przechowujemy cement zimą, należy zadbać o odpowiednią odległość od ściany i gruntu, tj. odpowiednio 15 i 20 cm. Aby zachować odległość od gruntu możemy wykorzystać do składowania drewniane palety.

Materiały izolacyjne takie jak wełna mineralna czy inne wyroby z wełny składuje się w zamkniętym magazynie z zapewnioną wentylacją. Rolki i płyty powinny być układane warstwami do maksymalnej wysokości trzech metrów aby zapobiec niesprzyjającym wgnieceniom.

Murki i daszki betonowe – jeśli jeszcze nie wypakowaliśmy ich z palet, to w takiej formie je zostawmy. Nie rozrywajmy folii przed przystąpieniem do prac budowlanych. Zapobiega ona dostawaniu się do murków wilgoci. Jeżeli jednak zdążyliśmy już rozpakować bloczki i usunęliśmy folię, powinniśmy zadbać o ponowne zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami i wilgocią. Należy zapewnić elementom izolację od podłoża. Ustawienie ich na wzniesieniu lub paletach umożliwi cyrkulację powietrza i powstrzyma przed podciąganiem wody z gruntu. Elementy ogrodzeniowe powinno składować się na płaskiej powierzchni w zadaszonym i osłoniętym przed zacinającymi opadami miejscu. Jeśli nie możemy zapewnić im zadaszenia należy szczelnie obłożyć je papą lub folią. 

Sposób przechowywania wszelkich materiałów budowlanych jak również chemicznych jest dokładnie opisany w Polskich Normach. Należy pamiętać aby zabezpieczyć podłoże przed kwasami, korozją i materiałami łatwopalnymi. Nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych w pobliżu chemii budowlanej. Warto zadbać o osobne pomieszczenie do ich składowania.

Przechowywanie materiałów ogrodzeniowych ma bardzo duże znaczenie przy późniejszym ich eksploatowaniu, warto zatem zadbać o  ich należyte składowanie i zabezpieczenie przed destruktywną wilgocią.

Sprawdź również...

3 lipca 2023

5 powodów, dla których warto wybrać ogrodzenie betonowe

Na rynku dostępna jest mnogość rozwiązań dotyczących budowy ogrodzenia. Zarówno ilość materiałów, jak również sposobów budowy jest imponująca i niekiedy ciężko jest podjąć decyzję. Jednym z dostępnych na rynku materiałów jest beton – dlaczego warto wybrać ogrodzenie właśnie z betonu? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

30 czerwca 2023

Poznaj nasze propozycje i postaw na szarość

Podczas planowania ogrodzenia często zastanawiamy się, jaki kolor wybrać. O ile popularne są ogrodzenia w klasycznym białym lub ciepłym brązie, dzisiaj chciałbym skupić się na zaletach szarego ogrodzenia. Szarość może być doskonałym wyborem dla Twojego ogrodu, i oto dlaczego.